Top
Velimeşe OSB, 236. Sok. No: 17, Ergene/TEKİRDAĞ/TÜRKİYE 0 (282) 726 04 43 export@platinpaper.com.tr

Mukavva

Kağıt ve karton mukavva ambalajların hammaddesi selüloz denilen çok değerli bir malzemedir. Selüloz, özel olarak yetiştirilmiş bitki ve ağaçlardan elde edilir. Kolay işlem, uygun kargo avantajları ve dayanıklılık, üretimde kağıt ve karton mukavva seçiminin ana nedenleridir. Çeşitli farklı kalite ve miktarda karton malzemeden sonsuz şekil ve formda karton mukavva ambalajlar üretilebilir.

Karton esaslı malzemelerin hammaddesi kağıttır. Kağıdın da mukavva gibi işlenmesi çok kolaydır. Günümüzde üretilen çeşitli kağıtlar arasında ambalaj kağıtları da çeşitli şekil ve şekillerde üretilmektedir. Kağıt ve karton ambalajlar, ambalajlamanın en ekonomik yollarından biridir. Son zamanlarda artan teknolojik ilerlemeyle daha az hammadde ile daha sağlam ancak daha ince, daha hafif ve daha ucuz karton mukavva imalatı yapılabilmektedir. Kolay üretim ve ekonomik avantajları, kağıt ve karton malzemeleri ambalaj endüstrisinde çok avantajlı kılmaktadır. 

MukavvaMukavvaMukavvaMukavva
Mukavva

Geri Dönüştürülebilir

Karton mukavva %100 geri dönüştürülebilir Türkiye’deki mukavvaların %80'inden fazlası geri dönüştürülür - bu, tüm ambalaj malzemeleri arasında en iyi geri dönüşüm kaydıdır.

Yenilenebilir

Karton mukavva, onu oluşturmak için kullanılan kağıt doğal, yenilenebilir bir kaynak olan ahşaptan yapıldığı için yenilenebilir bir ambalaj malzemesidir. Sürdürülebilir orman yönetimi sayesinde ahşap sonsuz bir döngüde üretilebilir.

Yeniden Kullanılabilir

İster bir evi toparlayıp taşırken, ister gerçek boyutlu bir kaleyle çocukları eğlendiriyor olun, ya da bir aile hayvanı için rahat bir yatak sağlıyor olun, karton mukavva kolayca tekrar kullanılabilir.

Biyolojik Olarak Parçalanabilir

Geri dönüşüm şüphesiz ki kartonu atmanın en iyi yoludur, ancak iyi haber şu ki eğer herhangi biri çöp sahasına atılırsa bile, tamamen biyolojik olarak parçalanabilir. Bir kutunun yapısal tasarımı, pazarda rekabet etmenin ve ürünü tüketiciye tam anlamıyla sağlam bir şekilde ulaştırmanın ne kadar etkili olacağını belirler. Bu aşamada üretici, ürünün ne kadar kırılgan olduğunu, ne tür bir işlemden geçmesi gerektiğini, nakliye ve depolama yöntemini ve ayrıca ürüne yardım veya zarar verebilecek hava koşullarını bilmelidir. Tüm karton mukavva modelleri kullanım ve dayanıklılık testlerinden geçmelidir. Kutunun yapısal tasarımı oluşturulduktan sonra, kullanılan karton tipini ve son rötuşları etkileyen satışla ilgili hususlar dikkate alınabilir; aynı zamanda, orijinal yapısal hususlar ve maliyetler ve üretim süreleri bir yana bırakılamaz. Her türlü oluklu karton mukavva ile paketlenmesi veya sarılması gereken her ürün, güvenli ve basit bir şekilde korunmasını, taşınmasını ve depolanmasını garanti edecek şekilde paketlenmelidir. İki tür karton mukavva çeşidi vardır ve her ikisi de geri dönüştürülebilir. Su geçirmezlik, gres direnci, görsel görünüm gibi belirli özellikleri geliştirebilen çeşitli kaplamaların yanı sıra küçük katlanır kutular üretmek için çok çeşitli kartonlar kullanılabilir. Karton mukavva renkleri de kullanılacağı alana göre çeşitlendirilebilir. Bununla birlikte, seçilen karton mukavva türü, mürekkeplerin düzgün yapışması, kaliteli baskı için yeterli yüzey alanı, yapıştırıcıların uygun şekilde kabul edilmesi ve katlanırken çatlaklara, kırışıklıklara veya yırtılmalara neden olmadan montaj kolaylığı gibi temel gereksinimleri karşılamalıdır.

WhatsappWhatsapp